Final program - SYNASC 2001
===========================

        Monday, October 1
        ------------------

        16.00-18.00 Registration (University of the West, room 007 )

        Tuesday, October 2
        --------------------

        9.00-9.45 Registration (room 007 )

        9.45-10.00 Opening (room 007)

        10.00-11.00 Invited talk: Tetsuo Ida, Chair: Viorel Negru
Coordination of constraint solvers on the CORBA - based network
infrastructure,
Tetsuo Ida - SCORE, University of Tsukuba, Japan

        11.00-11.30 Coffee break

        11.30-12.30 Session 1: Numerics 1, chair: Stefan Maruster

Multivariate Shepard interpolation,
Gheorghe Coman si Radu Trimbitas - University of Cluj-Napoca, Romania

Computational fluid dynamics on a cluster,
Dana Petcu, Daniel Vizman -  University of Timisoara, Romania
Monica Popescu - University of Arad, Romania

        12.30-14.30 Lunch
 

        14.30-15.30 Invited talk Bruno Buchberger, chair: Stefan Maruster
Grobner rings and modules,
Bruno Buchberger - RISC, Johannes Kepler University of Linz, Austria

        15.30-16.00 Coffee break

        16.00-17.00 Session 2: Symbolics 1, chair Tetsuo Ida

Generalization of Grau's method to the simultaneous factorization of
some multivariate polynomials
Anne-Mercedes Bellido, Pascale Senechaud - University of Limoges, France

Differential-algebraic equations in process simulation,
Wolfgang Freiseisen, Robert Keber, Wilhelm Medetz, Petru Pau,
Dietmar Stelzmueller - RISC-Linz, Austria

        17.00-17.30 Coffee break

        17.30-18.30 Session 3: Symbolics 2, chair Tudor Jebelean

Algebraic methods for numerical solving,
Bernard Mourrain, Ph. Trebuchet - INRIA, Sophia Antipolis, France

Quantifier Elimination and Multivariate Birkhoff Interpolation:
Low degrees and Triangles,
Laureano Gonzalez-Vega - University of Western Ontario, Canada &
Universidad de Cantabria, Spain
Ioana Necula - Universidad de Cantabria, Spain
 

        19.00-22.00 Welcome reception
 

        Wednesday, October 3
        --------------------

         9.30-10.30 Invited talk Brigitte Trousse, chair Luminita State

Design of Web sites and adaptive recommender systems  based
on usage analysis,
Brigitte Trousse - INRIA, Sophia Antipolis, France

Web access pattern discovery: Using a generalised suffix
tree index for improving an APRIORI-like algorithm,
Doru Tanasa, Brigitte Trousse - INRIA, Sophia Antipolis, France

        10.30-11.00 Coffee break

        11.00-12.30 Session 4: Artificial Intelligence 1,
        chair: Brigitte Trousse

Learning user preferences in multiagent knowledge management,
Adorjan Kiss, Joel Quinqueton - LIRMM, Montpelier, France

A multi-agent system making decisions algorithm,
Constantin Lupsoiu - University of Craiova, Romania
E. Badescu - "Carol Davila" University of Bucharest

A multi-agent model based on task oriented reasoning,
Calin Sandru, Viorel Negru, Daniel Pop -  University of Timisoara, Romania

        12.30-14.30 Lunch

        14.30-15.30 Session 5: Artificial Intelligence 2, chair Constantin
        Lupsoiu

Reactive and configurable agents in production management,
Alexandru Cicortas - University of Timisoara, Romania

Automated discovery of workflow models for hospital data,
Laura Maruster, Wil van der Aalst, Ton Weijters - Eindhoven University of
Technology

        15.30-16.00 Coffee break

        16.00-17.30 Session 6: Special Methods, chair: Dana Petcu

Information based algorithms in signal processing,
Luminita State - University of Pitesti, Romania,
Catalina Cocianu - Academy of Economic Studies, Bucharest, Romania,

On the explorative power of differential evolution algorithms,
Daniela Zaharie - University of Timisoara, Romania

A decision algorithm for totalistic cellular automata,
Adriana Popovici, Dan Popovici - University of Timisoara, Romania

        19.00-22.00 Informal meeting of PC

        Thursday, October 4
        --------------------

        9.00-11.00  Round table (Panels: Bruno Buchberger, Tetsuo Ida)

        Symbolic and numeric coupling in scientific computing.

        or / and

        E-learning in Computer Science and Mathematics
 

  11.00-19.00 Social program
 

        19.00-22.00 Workshop dinner
 

        Friday, October 5
        -----------------

        9.00-10.30 Session 7: Automated Reasoning, chair: Bruno Buchberger

Advanced Proof Presentation in Theorema,
Florina Piroi, Tudor Jebelean - RISC-Linz, Austria

Automated theorem proving in geometry using Mathematica,
Judit Robu - University of Cluj-Napoca, Romania

Solution Lifting Method for Handling Meta-Variables in Theorema
Boris Konev - University of Liverpool, UK
Tudor Jebelean - RISC-Linz, Austria

        10.30-11.00 Coffee break

        11.00-12.30 Session 8: Numerics 2, chair: Radu Trimbitas

On the expansion schemes in trajectory reversing method,
Stefan Maruster - University of the West from Timisoara, Romania

Least square method for sum of the functions satysfying the differential
equations with polynomial coefficients,
Oleg Berngardt, Alexander Voronov - Irkutsk, Russia

Polyzeros - hybrid method for algebraic equations solving,
Octavian Cira - University of Arad, Romania
Dana Petcu - University of Timisoara, Romania
 

        12.30: Closing

        12.30-14.30 Lunch